Art Pane Home

< Back to Paintings
< Previous   Next >Biography of Shulamit Ben Shalom - The Powerful yet Modest Sculptor

מספרים על הפסלת שולמית בן שלום

ביוגרפיה של הפסלת שולמית בן שלום - גרסא להדפסה


שולמית בן שלום

1934 נולדה וגדלה במושב חרות בגוש תל מונד.
1951 החלה ללמוד בסמינר למורים ולגננות בגבעת השלושה.
1953 החלה ללמוד במחזור הראשון של מכון אבני, שם הייתה תלמידתו של הפסל שטרנשוס.
1955 קיבלה מילגה ללימודי אמנות מטעם ההסתדרות הכללית.
1956 קיבלה מילגה ללימודי אמנות מטעם קצין חינוך ראשי, צה"ל.
1957 סיימה לימודיה במכון אבני והציגה בתערוכה של בוגרי המכון בבית דיזנגוף בתל-אביב; באותה שנה נסעה לפריז בפעם הראשונה.
1957-1960 למדה בבית הספר לאמנויות יפות בפריז Ecole des Beaux Arts; קיבלה ציון לשבח מטעם האקדמיה לאמנויות.
1960 הציגה בתערוכה קבוצתית "הפיסול הצעיר" Le Jeune Sculpture במוזיאון רודן פריז; בסוף השנה חזרה לישראל.
1963 נסעה לפריז בפעם השניה; המשיכה לימודיה בבית-הספר לאמנויות יפות (בו'זאר) Ecole des Beaux Arts והשתלמה בסטודיו לעבודת חמר של יאנסס Yancess.
1964-1966 התגוררה בפריס והשתלמה בסטודיו לעבודות עץ ואבן של קולאמריני (Rene Colamarini); קיבלה מילגת לימודים מטעם מחלקת התרבות של הקונסוליה הצרפתית וציון לשבח נוסף מהאקדמיה לאומנות בוזאר; השתתפה בתערוכות קבוצתיות ב"מרכז היהודי" וב"סלון לאמנויות יפות" ו"סלון מונמרטר" בפריס ובמוזיאון הקומונה Saint-Cyr-sur-Morin.
1966 חזרה לישראל; התגוררה בתל-אביב והחלה ללמד פיסול בתיכון מקצועי לאומנות "ויצו-צרפת" בו לימדה עד תחילת שנות ה-80.
1968 הציגה בתערוכות קבוצתיות בגלריה "כהנא" ובגלריה "גורדון" בתל-אביב.
1969 הציגה בתערוכת יחיד בגלריה "מבט" בתל-אביב ובתערוכה הקיבוצית "ציור ופיסול בישראל". 
1970 הציגה בתערוכה הקיבוצית "חברים חדשים" בביתן האומנים תל-אביב. 
1972 הציגה בתערוכות קיבוציות בגלריה "דוגית" בתל אביב, בגלריה "בית לייוויק", בגלריה הקטנה לגרפיקה, בגלריה "אורית" ובביתן האמנים "קיץ 72".
1973 הציגה בתערוכה הקיבוצית "הומאז" בבית האומנים בירושלים. 
1974 הציגה בתערוכה הקיבוצית במוזיאון "רודן" פריס - Collamarini et son Atellier.
1975 הציגה בתערוכה קיבוצית בגלריה "בית לייוויק" ובתערוכה "מימד קטן" בבית האומנים בתל-אביב.
1977 השתתפה ב"יריד האומנויות הבין-לאומי" ביריד המזרח, תל-אביב.
1978 זכתה במילגת קרן שרת - קרן תרבות אמריקה ישראל; החלה לימודי אמנות התחריט הנחושת אצל דן קריגר בסדנת בית האומנים בתל-אביב.
1980 הציגה בתערוכת יחיד בבית הסופר בתל-אביב לרגל חלוקת פרסי ראש הממשלה; הציגה בתערוכות קיבוציות ב"משכן לאומנות" בחולון, בבית "יד לבנים" בתל-אביב, ובגלריות "שולמית", "גילארט" ו"מאפו" בתל-אביב.
1982 השתתפה בתערוכה הקיבוצית "אומן בוחר אומן" בגלריה "רדיוס" בתל-אביב.
1984-1985 הינחתה ולימדה פיסול במכון אבני; השתתפה בתערוכה הקיבוצית "פיסול קטן" בגלריה "קלישר" בתל-אביב.
1985-1990 הינחתה שיעורי פיסול במכון בת-ים לאומנות.
1990-1993 הינחתה שיעורי תלת-מימד ופיסול בסדנא לעיצוב ואדריכלות של פרנקל.
שולמית בן שלום עובדת ומתגוררת בתל-אביב.

 

שולמית בן שלום - פסל ברונזה - שעווה אבודה - המלך - Shulamit Ben Shalom - Lost Wax Bronze Sculpture

שולמית בן שלום - פסל ברונזה - שעווה אבודה - המלך

 

שולמית בן שלום - אמנית שעבודתה לא תועדה עדיין
מתוך הספר נשים יוצרות בישראל 1970-1920 בעריכת רות מרקוס - הוצאת הקיבוץ המאוחד - 2008

שולמית בן שלום (נ. 1934) נולדה וגדלה במושב חרות בגוש תל מונד. בין השנים 1954-1951 למדה בסמינר למורים ולגננות בגבעת השלושה, ובשנתיים האחרונות ללימודיה בסמינר החלה ללמוד במקביל במחזור הראשון של מכון אבני, מ-1953 ועד 1957, שם הייתה תלמידתו של הפסל שטרנשוס. ב-1957 הציגו בוגרי המכון את עבודותיהם במוזיאון תל-אביב (אז בבית דיזנגוף). אספן אמריקאי רכש אחת מעבודותיה, וכך התאפשרה נסיעתה לפריז. לדבריה, האספן הופתע לגלות שהשם ש. בן שלום הוא שם של אישה, כי סבר שהפסל נוצר על-ידי גבר. בשנים 1960-1957 למדה בבית הספר לאמנויות יפות בפריז, Ecole des Beaux Arts, בתחילה בסטודיו לעבודת חמר של יאנסס (Yansses) ובהמשך בסטודיו לעבודות עץ ואבן של קולאמריני (Colamarini). בשנת 1960 חזרה ארצה, אך ב-1963 שבה לפריז, ובעזרת מלגת לימודים שקיבלה ב-1964 ממחלקת התרבות של הקונסוליה הצרפתית בתל-אביב המשיכה לעבוד בסטודיו לעבודות עץ ואבן של קולאמריני. בפריז הציגה במספר תערוכות קבוצתיות ובסלון "הפיסול הצעיר" במוזיאון רודן, ואף זכתה בארבע תעודות הצטיינות. בשנת 1966 חזרה מפריז ארצה.

The sculptor Shulamit Ben Shalom - הפסלת שולמית בן שלום בצעירותה

הפסלת שולמית בן שלום בצעירותה

השלב השני של יצירתה החל עם שובה ארצה. כיוון שלא היה ברשותה מקום מתאים לפיסול בעץ או באבן החלה ליצור בברונזה, בשיטה "השעווה האבודה" (עיצוב ישיר של לוחות שעווה ללא מודל קודם מחמר) ויצקה את הפסלים בעצמה. פסליה מאותה תקופה הם בעלי חומריות אקספרסיבית ונראים מקופלים, מעוותים ולעתים גם קרועים ובעלי קצוות חדים. לדבריה, היא הושפעה מאוד ממלחמת ששת הימים וביטאה את כאבה בפסלים אלה. בשנת 1969 קיימה תערוכת יחיד ראשונה בגלריה "מבט" בתל-אביב, ובין המבקרים ששיבחו את עבודותיה היו גם רן שחורי ומרים טל.

מסיבות כלכליות ובשל אילוצים שונים שינתה במשך השנים את סגנון פסליה, בהתאם ליכולתה הכספית ועל-פי החומרים שאתם עבדה. בשנת 1979 למדה את טכניקת תחריט הנחושת אצל דן קריגר בסדנת בית האמנים בתל-אביב, ובהמשך יצרה כמה סדרות של הדפסים. בתחילת שנות השמונים החלה לעבור בטרקוטה וביציקות אבן ובטון. בהמשך, בתחילת שנת 1982 החלה ליצור פסלים משילובי אבנים שחיפשה ומצאה בטבע, מחוברות בחוטי ברזל בקומפוזיציות שונות שחלקן יוצרות אסוציאציות מיניות (כגון פאלוס ואשכים). שולמית בן שלום אוהבת לחבר ולפרק: גם את עבודות הטרקוטה שלה היא יוצרת לפעמים מחלקים הניתנים לפירוק ולחיבור בצורות שונות. בתחילת שנת 1990 עברה מצורות מלאות ומסיביות לרישומים בחלל בעזרה חוטי נחושת וברזל. לעתים בשילוב רשתות שקופות ממתכת (רשת חלונות ורשת לולים). מתוך כך פנתה ב-1995 לעבוד עם חומרים מזדמנים. היא הרבתה גם לרשום (למעשה החלה לרשום עוד בשהותה בפריז. אך במשך השנים התאהבה במדיום זה יותר ויותר), והקו שברישום השפיע גם על הפיסול: הוא מופיע כחריטות קוויות ביציקות האבן והבטון המסיביות וכמובן גם בפסלים הקוויים מחוטי הנחושת והברזל - רישומים בחלל.

בן שלום השתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות. לימדה בתיכון מקצועי ויצ"ו-צרפת בתל-אביב (1980-1966), במכון אבני (עד 1985), מכון בת-ים לאמנות (1990-1985) וכן בסדנה לעצוב ולאדריכלות של פרנקל (1994-1990). כמה מתלמידיה היו לפסלים מוכרים ומצליחים.

Shulamit Ben Shalom Exhibition in Dugith Gallery Tel Aviv 1972 - שולמית בן שלום - פסלים - תערוכה בגלריה לאמנות דוגית

שולמית בן שלום - תערוכה קבוצתית - גלריה לאמנות דוגית - תל אביב - 1972מקורות נוספים:

שולמית בן שלום - מוזיאון ישראל ירושלים
שולמית בן שלום - שורשים
שולמית בן שלום - פסל ברונזה - המלך

אם פסליה של שולמית בן שלום קרובים לליבך, נשמח מאוד לקבל ממך אימייל עם פרטים כגון תקופות, סוג העבודות וכד' שמעניינים אותך. ברשותינו יצירות נוספות של הפסלת שולמית בן שלום שעדיין לא הספקנו להעלות לאתר ונשמח לשלוח לך פרטים לפי בקשתך.

If you like Shulamit Ben Shalom and her sculptures, you are most welcomed to send us an email describing your particular topics of interest such as preferred periods, types etc. We have more works of sculptor Shulamit Ben Shalom which we haven't yet found the time to upload, and we'll be glad to send you the information you require.

Item: P1001 - Shulamit Ben Shalom Sculptures

 

 

info@artpane.com

Dan Levy - Art Pane Home of Original Israeli Paintings and Sculptures


< Back to Paintings
< Previous   Next >